HeRKeSiN GöZü BiZDe

UYKUSU KAÇANLARIN MEKAN
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

SERGÜZEŞT- SAMİ PAŞAZADE SEZAİ özeti ve özellikleri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
m_MeHMeT_t


avatar

Erkek
Yaş : 27 Kayıt tarihi : 11/07/08 Mesaj Sayısı : 304 Nerden : PaRiS 44 Lakap :

MesajKonu: SERGÜZEŞT- SAMİ PAŞAZADE SEZAİ özeti ve özellikleri Salı Ocak 20, 2009 2:57 pm

SERGÜZEŞT- SAMİ PAŞAZADE SEZAİ
KİTABIN KONUSU
Eser, esaret ve insan ticareti üzerine yazılmıştır. Sergüzeşt; esir bir kızın (Dilber) hayatını, çektiği acıları anlatmaktadır. Kızın başından gecenler oldukça acıklıdır. Kız (Dilber) uzun bir süre kölelik hayatı yaşamıştır.

KİTABIN ÖZETİ: (OLAY ÖRGÜSÜ)
** Dilber Kafkasya’dan çalınıp bir gemi ile İstanbul’a getirilmiş dokuz yaşında küçük bir kızdır.

**İlk olarak kız Mustafa Efendi adında birisinin evine kırk liraya satılır.(henüz bir ismi yoktur)Küçük kız burada tam bir esaret hayatı yaşamaktadır. Evin hanımı ve evin Arap halayığı Teravet onu sürekli hırpalar ve gücünün üstünde iş gördürürler.

**Bir gün, bu evdeki hayata dayanamayarak evden kaçar.

**Çevreyi hiç tanımadığı için saatlerce yürür sonunda yorgun bir şekilde bir evin bahçe kapısının önüne yığılır kalır. Evin hanımı ona sahibinden izin alacağını ve artık kendi yanında kalacağını söyler.

**Bunun için hanımı kızın kaçtığı eve giderek onu yanına almak istediğini söyler. Fakat kadın bunu onur meselesi yaparak kabul etmez. Bundan sonra kızda eski evine geri döner.

** Mustafa Efendi, Erzurum vilayetine bağlı bir ilçeye kaymakam olarak atanınca borçlarını ödemek ve yol harçlığı çıkarmak için Dilber’i bir esirciye satar.

**Dilber bundan sonra belli bir süre esir hayatı yaşar. Bu süre içinde kendisi gibi esir hayatı yaşamış olan birçok kız arkadaşı olur. Burada esirci tarafından kırbaçla dövülerek eğitilir, çalgı öğrenir.

**Dilber’e bir gün Asaf Paşa adlı bir paşanın konağına satılır. Dilber bu konakta rahat bir hayata kavuşur, kendisine Fransızca da öğretilir.Dilber artık on beş yaşına girmiştir.

**Paşanın oğlu Celal Bey Avrupa’da eğitim görmüş bir ressamdır. Celal Bey Dilber’i gördüğü andan itibaren içinde bir kıvılcım oluşmuştur. İlk zamanlarda Dilber’de buna bir karşılık doğmamış fakat günler geçtikçe Dilber’de ona karşı ilgi duymaya başlamıştır.

**Celal Bey Dilber’i boş bulduğu zamanlarda odasına çağırıp onun resimlerini yapmaya başlamıştır. Günler geçtikçe Dilber zamanının büyük bir kısmını Celal beyin yanında geçirmeye başlar. Bu arada Celal Bey açıkça aşkını Dilber’e de belli etmeye başlar. Dilber de Celal beye karşılık vermeye başlar. Günler geçtikçe onlar aşklarını bariz bir şekilde yaşarlar.

**Bu durum Celal beyin annesini oldukça rahatsız eder ve buna karşı bir önlem almak ister. Bu beraberliği bitirmek için Dilber’i Celal beyin evde olmadığı bir zamanda bir esirciye satar.
**Celal bunu duyduğu zaman yataklara düşer ve bir daha kendine gelemez. Annesi yaptığı yanlışın farkına varır fakat artık çok geçtir.
**Bu arada Dilber Mısırlı bir tüccara satılmıştır. Saray gibi bir yerin harem bölümünde diğer kızlarla yaşamaya başlamıştır.
**Haremağalarından biri, Cevher, Dilber’i sevmiştir. Onu kaçırarak İstanbul’a göndermeyi istemektedir.
** Cevher Ağa Dilber’i kaçırmak için dışarıdan merdiven dayayarak Dilber’i indirir. Ama kendisi ihtiyar olduğundan ve heyecanın da etkisiyle düşer ve ölür.
**Ne yapacağını şaşıran esir kız, çaresizlik içinde kendisini Nil nehrine atar ve hayatına son verir.

KİTABIN ANA FİKRİ
Eserde işlenen asıl tema esaret olmakla birlikte, evlenme işlerinde gelenek ve göreneklerin sakat yanı üzerinde önemle durulmuştur.

KİTAPTAKİ KAHRAMANLARIN ÖZELLİKLERİ
Dilber: Kafkasya’dan çalınıp getirilmiş ve İstanbul’da esir diye satılmış dokuz yaşında bir kızdır. Çok işkence görmüştür. Büyüdükçe güzelleşmiştir.(15 yaşında) Güzelliğinden dolayı Dilber ismini almıştır. Fransızcayı ve Ut çalmasını öğrenmiştir. Evden kaçması Mısırlı tüccara odalık etmeyi kabul etmemesi aktif olduğunu gösterse de sonunda intihar etmesi onun pasif karakterli olduğunu gösterir.

Celal Bey: Avrupa’da resim öğrenimi görmüş, iyi eğitim almış, soylu bir ailenin çocuğudur. Celal Bey iyi yürekli, sağlıklı, neşeli bir delikanlıdır. Dilber’in satılmasından sonra beyin iltihabı hastalığına tutularak yatağa düşer. Dilber’i araması onun aktif olduğunu gösterir.

Cevher Ağa: Mısır’da Haremağası, yardımsever bir insandır. Dilber’i sever. Onu esir hayatından kurtarmak ister; fakat ömrü buna yetmez. Dilber’i kaçırmak istemesi aktif bir kahraman olduğunu gösterir.

Taravet: Dilber’in ilk satıldığı evdeki Arap halayıktır. Dilber’e sürekli işkence eder. Evin hanımından çok korkar.
Mustafa Efendi: Kaymakamlık görevlerinde bulunmuş bir devlet memuru, pasif karakterlidir.
Asaf Paşa: Tanzimat devri paşalarındandır. Konağını Avrupai tarzda döşetmiştir.

SERGÜZEŞT ROMANININ TÜRK EDEBİYATINDAKİ YERİ
**Bu roman Türk edebiyatında romantizmden realizme geçişin açık bir örneğidir. Fakat bu eserde her iki akımın özellikleri de vardır.

Eserin romantik yanları şunlardır:
- Yazar romanın bazı kısımlarında kendi kişiliğini gizlemez.(Zavallı çocuklar! Sizin o minimini elleriniz ..esaret zincirlerini kırmak için değil, belki kendiniz gibi küçük kuşları, güzel çiçekleri okşamak içindir.)
- Yazarın arasıra konu dışına çıkması (konu dışına çıktığımızdan tekrar konuya dönüyoruz)
- Doğa tasvirlerinin ağır bir dille yapılmış olması

Eserin realist yanları şunlardır:
- Olay bir gözlem ürünüdür.(Samipaşazade Sezai babasının konağında bir çok esir kızla tanışmış ve onların hayatları hakkında bilgi sahibi olmuştur.)
- İnsanların duyguları ve davranışları mübalağa ile anlatılmamıştır.
- Aşk iki insanın birbirini uzun zaman tanıması sonucunda yavaş yavaş oluşmuştur.
- Tasvirler olayın geçtiği çevreyi tanıtmak ve o çevre içinde gelişen ruh hallerini daha canlı anlatabilmek amacıyla yapılmıştır. için yapılmıştır.
- Günlük hayatla ilgili olayların anlatılmasında ve konuşmalarda dil oldukça sadedir.


Hazırlayan: ZEKERİYA MALKOÇ
_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://mehmetkbn.tr.gg

SERGÜZEŞT- SAMİ PAŞAZADE SEZAİ özeti ve özellikleri

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HeRKeSiN GöZü BiZDe :: DERS ZAMANI :: Roman Özetleri -