HeRKeSiN GöZü BiZDe

UYKUSU KAÇANLARIN MEKAN
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Bill Gates biyografi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
m_MeHMeT_t


avatar

Erkek
Yaş : 26 Kayıt tarihi : 11/07/08 Mesaj Sayısı : 304 Nerden : PaRiS 44 Lakap :

MesajKonu: Bill Gates biyografi Çarş. Tem. 30, 2008 12:51 am

William Henry, sizin bizim bildiğimiz ismiyle Bill Gates avukat bir baba ile öğretmen bir annenin üç çocuğundan biridir. Bill diğer afacanlar gibi köpekleri kovalayıp, kedilerin kuyruğuna teneke bağlar mı bilmiyoruz ama yerinde duramaz. Zaptedilemeyecek kadar zekidir ve zekâsı daima başına iş açar.
Gategillerin hali vakti yerindedir, bu yüzden Bill, hep pahalı kolejlere gönderilir. Gelgelelim sarı saçlı, gözlüklü afacan Lakeside School'un altını üstüne getirir.
Muallimlerin ona ağır bir ceza vermeyi düşündükleri günlerde Bill mektebin teleteybini keşfeder ve ortalıktan çekiliverir..

Bu telefonla kiralanan ve verilen komutları bilgisayara gönderen daktilomsu bir alettir. Eğer bekleyecek kadar sabrınız varsa bilgisayardan gelen cevaplar yazıcının üzerindeki şeride kaydedilir. Hasılı tatsız, tuzsuz ve zahmetli bir meşgaledir ama Bill'i cezbediverir. Çilli çocuk "olamaz" denilecek kadar kısa bir sürede bir Program dili (BASIC) öğrenir.

İş çocuğu
O günlerde (1960) bilgisayarlar çok hızlı gelişmekte ve değişmektedir. Bu yüzden bir ortamektep talebesi bilgisayar mühendisine fark atabilir. Zaten bu sahada dolanan meraklılar parmakla sayılmakta, herkes birbirini bilmektedir. Nitekim Information Systems adlı bir bilgisayar firması Bill?i keşfeder ve haşarı tıfıla "cihazları bedava kurcalamak" gibi karşı konulmaz bir teklifle gelir. Buna mukabil işçi bordroları için bir program yazmaları istenir. Bill ve onun gibi bir bilgisayar kurdu olan Paul Allen bu işi kolayca halleder ancak işi bitirdikleri gün önlerinde bir başka teklif görürler.

Bir enerji santralı onlardan bilgisayarlı denetim yapmalarını talep eder. İki arkadaş geceli gündüzlü komputerlerin başına çöker, yemeden içmeden gün geçirir ve çok şey öğrenirler. Bu arada lise kör topal biter, ailesi Bill'i "adam olsun" diye Harvard'a gönderir. Ancak o vaktini bilgiişlem laboratuarlarında geçirir, kendisi gibi dağınık, kılıksız (ve mutlaka gözlüklü) arkadaşlar edinir.
Üniversite?ye ne kadar uğrar bilemiyoruz ama Allen tam bir mektep kaçkınıdır. Milletin girmek için can attığı Washington Üniversitesini terkeder, vaktini Honeywell firmasının eşiğinde geçirir.

Gates& Allen Co...
İki arkadaş sıkça bir araya gelir ve elbette bilsayar üzerine konuşurlar. İşte o günlerde Popular Electronics dergisinin son sayısı ellerine geçer. Resimde gördükleri bilgiişlemci (Altair 8800) uzay çağının çizgilerini taşır ve hayli albenilidir. Bu cihazın ekranı ve klavyesi yoktur, ancak bir sürü anahtarı ve "bir sürü" kelimesiyle bile anlatılamayacak kadar lambaları vardır.

Gelgelelim bu bilgisayara kumanda edebilmek zordur ve bu haliyle pazarlanması mümkün değildir. Hasılı herkesin anlayabileceği bir program yüklenmedikçe makine koca bir "hiç"tir.Gates& Allen


İki arkadaşın bu bilgisayarı satın alacak kadar paraları (400 dolar) olmadığı için dergideki resmine bakıp kaabiliyetini çözmeye çalışırlar. Sonra üstlerine vazife gibi bir köşeye çekilir, program hazırlarlar. İşleri bittiğinde heyecandan titreyen bir sesle firmayı ararlar. Cihazın mühendisleri onları ciddiye alır ve derhal tayyare biletlerini yollar. Ahbap çavuşlar ellerindeki programın işe yarayıp yaramayacağını bilmez, haliyle gergin ve kararsızdırlar. New Mexico'ya uçarken bile sistemi düşünür ne önlerine konan kekleri görür, ne de kolalarını yudumlarlar. Öyle ya makinenin resmine bakıp program yazmak tek kelimeyle deliliktir ve böyle bir çılgınlığı ancak onlar yapar.

Onsuz bilgisayar nedir ki?
İki arkadaş MİTS firmasını bulur ve ürke korka kapıyı çalarlar. Babaları yaşında mühendisler onları eşikte karşılar ve doğruca laboratuara alırlar. Allen hayatında ilk defa gördüğü cihaza programını yükler ve komutu verir. Cevap gecikmeden gelir "hazır!"
İşte yazılım endüstrisi o an doğar. (15 Şubat 1975)

Nitekim Altair için FORTRAN ve COBOL yazılımlarını tamamlar masaya koyarlar. Anlaşmaya göre iki akran programlarını Altair?e yükler ve cihaz başına 30 dolar alırlar. Bill ve Allen bu işten kısa sürede 16 bin dolar kazanır ancak kuruşuna dokunmadan bir firma (Microsoft) kurarlar. Paralarını son sentine kadar reklama yatırır, basit ama anlaşılır sloganı hafızalara kazırlar.
"Microsoft: Onsuz bilgisayar nedir ki?"

Hipy kılıklı milyarderler
Düşünebiliyor musunuz berber önüne oturmayı unutmuş, iki bakımsız genç, dev gibi firmalar tarafından takibe alındıklarında henüz rüştlerini bile ispat etmiş değillerdir. Üstelik araba kiralamaya kalkıştıklarında kapıdan kovulacak kadar çocuk simalıdırlar. Oteller "babanızın haberi var mı bakayım" diye sorguya çektiği için ucuz pansiyonlarda sabahlar ve kıyasıya çalışırlar.


Bill, bilgisayarların her geçen gün küçüleceğinin ama hızının artacağının farkındadır. Hal böyle olunca Altair'in tahtı sallanacak daha güçlü bilgisayarlar için yeni yazılımlar aranacaktır. Nitekim öyle de olur, onlar her çıkan markaya program hazırlar, piyasada boşluk bırakmazlar. Gelgelelim ürün kolaylıkla kopyalanabilir, bu yüzden telif hakları mevzuunda yaman bir savaş verir ve rakiplerini yıldırırlar. Artık işler birkaç uykusuz gecede hal olacak sınırları çoktaan aşmıştır, kendileri gibi bilgisayar hastalarını bulup yanlarına alırlar. Evet, bu işten milyon dolarlar kazanmak zor değildir ancak ciddi firmalarla çalışırlarsa...

Sektörün önü açık
Ve gün gelir IBM gibi itibarlı bir firmayla muhatap olurlar. IBM'in takım elbiseli, kol düğmeli, kravatlı ve sinek kaydı traşlı yöneticileri, bu kotlu, montlu, saçlı sakallı gençlerle bir araya gelince huzursuz olurlar. Ancak onları dinledikçe önlerindeki büyük ufkun farkına varırlar. Kravatlarını gevşetir, ceketlerini iskemlenin arkasına takarlar. Nitekim kağıtlar getirilir, imzalar atılır. Buna göre Microsoft, IBM için "üç ay içinde" bir işletim sistemi hazırlayacak ve bunun için 200 bin dolar alacaktır. En önemlisi de programın mülkiyeti ellerinde kalacaktır.
_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://mehmetkbn.tr.gg

Bill Gates biyografi

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HeRKeSiN GöZü BiZDe :: SIKINTI GİDERME :: röportaj ve biyografiler -